پیدایش معماری ویلای مدرن

سبک معماری ویلای مدرن، تغییر و تحول یافته ویلاهایی است که در دوران روم باستان ساخته می­شد. در آن زمان مردمی که دارای سطح اجتماعی و رفاهی بالایی بودند، خانه­‌های خود را مجلل و بزرگ در میان باغ‌های زیبا می‌­ساختند. پس از فروپاشی امپراتوری روم، کاربری ویلاها توسط کلیسا تغییر پیدا کرد و سال­ها به عنوان صومعه از آن­ها استفاده شد. در قرون‌ وسطا این ویلاها تعمیر شد و پس از تغییراتی که در آن­ها صورت گرفت؛ دوباره به صورت خانه‌­های اشرافی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۹۹ میلادی در مکانی تاریخی در نزدیکی شهر برن واقع در کشور سوئیس یک ویلا، متعلق به تمدن روم باستان کشف شده است. این ویلا به‌عنوان بزرگ‌ترین ویلای رومی کشور سوئیس و یکی از بزرگ‌ترین ویلاهای تمدن روم در اروپا نام برده شد. تمام قسمت‌های این ویلا را طی نه سال از زیر خاک بیرون آوردند. این بنا تمام بخش‌های اصلی یک ویلای رومی، مانند حمام را داشت. این ویلا حدود قرن‌های اول و دوم پیش از میلاد مسیح (ع) ساخته شده است.

سبک معماری مدرن یا معماری نوگرا نام جنبشی در هنر و معماری است که در اواخر قرن نوزدهم بنیان‌گذاری شد. عوامل متعددی مانند خردگرایی، توسعه علم و گسترش تکنولوژی باعث شد مدرنیسم در همه زمینه­‌ها از جمله معماری بروز کند. توسعه علم، توسعه تکنولوژی و مصالح جدید باعث تغییراتی در معماری ساختمان­­ها و معماری ویلاها و به وجود آمدن ویلاهای مدرن شد.

معماری ویلا

معماری ویلا­ها با ساختمان­های شهری فرق بسیار زیادی دارد. ویلاها معمولاً میان یک زمین وسیع قرار گرفته­؛ به طوری که از همه طرف نما داشته باشد. ویلاها امکانات رفاهی مانند استخر، اصطبل و باغ داشته باشند. در بعضی ویلاها یک برجک مرکزی که از تمام قسمت­های ویلا بلندتر است، ساخته می­‌شود. برخلاف خانه­‌های مسکونی و خانه‌­های شهری که ساختمان چند خانواده را در خود جا می­دهند، در هر ویلا یک یا دو خانواده زندگی می­کند.

امروزه به دلیل تراکم ساختمان­های بلند در شهر­ها، ویلاها در اطراف شهرها و یا مناطق ییلاقی ساخته می­‌شوند. قوانین ساخت و ساز بعضی از کشورها به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند. در فرهنگ ایرانیان، گاهی به خانه­‌های حیاط دار که داخل شهر­ها قرار دارد نیز ویلا گفته می‌­شود؛ اما این بناها ویلا نیستند زیرا ویلا از هر چهار طرف نما دارد. به طور کلی محوطه سازی و زیبایی­های بصری بنا در معماری ویلا اهمیت زیادی دارد.

معماری ویلای مدرن

معماری ویلاهای مدرن ویژگی ساختمان­های مدرن و ویلا را با هم دارند. در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان، سنت و باورهای شخصی و اعتقادات وجود ندارد. در این ویلاها تنها اصول زیبایی‌شناسی مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز دیده می­‌شود. درک زیبایی طراحی ویلاهای مدرن برای انسان ساده و دل‌نشین است. در طراحی این بناها هیچ چیز برای به رخ کشیدن به کار گرفته نمی‌­شود ­و همه چیز در عین سادگی زیبا است. ویلاهای مدرن به طور کلی دارای ویژگی­های زیر هستند:

 1. عدم استفاده از تزئینات سازه: در ویلاهای مدرن دیوارهای بلند، ستون‌های بلند، پنجره‌های متقارن و بلند، مبلمان مجلل و استیل، مجسمه‌ها و اشیاء تزیینی، آینه‌های قدی و کاغذ دیواری و ... دیده نمی‌­شود. در این بناها تنها فقط از المان­هایی که در ساخت بنا استفاده شده برای نما بکار گرفته می­‌شود.
 2. استفاده از خطوط عمودی و افقی برجسته و اشکال مستطیلی شکل: در این بناها معمولاً خطوط افقی و عمودی اشکال گوشه ­دار دیده می­‌شود؛ مانند در و پنجره­‌های مستطیلی شکل
 3. استفاده از تکنولوژی روز و مواد مدرن: در ساخت ویلاهای مدرن از مواد و تکنولوژی به روز دنیا بهره­مند می­­‌شوند.
 4. بهره ­گیری مفید از فضای بنا: در ویلاهای مدرن، به دلیل نبود ویژگی­های معماری کلاسیک مانند لزوم تقارن در طراحی، روی عملکرد بهتر فضا تمرکز شده است. همین موضوع باعث شده فضاهای بدون استفاده کاهش پیدا کند.
 5. استفاده از نور طبیعی و مناظر با به کارگیری پنجره­‌های بزرگ: در معماری ویلاهای مدرن توجه ویژه­ای به بهره­‌گیری از نور طبیعی شده است. همچنین در این سبک نورگیری بنا در پنجره‌های بزرگ در ضلع جنوبی بنا محدود نمی‌شود و پنجره­ها در همه جهات بنا، در ابعاد مختلف به کار می‌رود.
 6. تضمین راحتی انسان­ها با استفاده از انرژی­های طبیعی: تفاوت ابعاد در پنجره­ها حریم خصوصی را بهتر حفظ می­کند و ورود بیش از حد و آزار دهنده نور جلوگیری می­کند. از طرفی همان طور که وجود پنجره­های بزرگ به کاهش مصرف برق جهت روشنایی کمک می­کند، ممکن است باعث افزایش دریافت انرژی گرمایی خورشیدی نیز شود.
 7. حضور گیاهان و فضای سبز در نقاط مختلف بنا: همان‌طور که گفته شد تزئینات در این بناها حذف شده، ولی درختان، گلدان­ها، باغچه و المان­های طبیعی زینت بخشی به این بناها را به عهده دارد.
 8. درک بصری ساده: در طراحی این ویلاها ارتباطات بین فضاها منطقی و بدیهی است. همچنین نمای ظاهری آن­ها در نهایت سادگی زیبا است. در ویلاهای مدرن متریال­ها و جزئیات به نحوی کنار هم ترکیب می­‌شوند تا پیچیدگی­ها به کمترین حالت خود برسد. ذهن به آسانی ارتباط چنین ویلاهایی را درک می‌کند و چیزی برای اضطراب ناشی عدم شناخت وجود ندارد.

مزایای ویلای مدرن

مزایای ویلای مدرن شامل موارد زیر می­‌شود:

 • هزینه نگهداری کم: یک ویلای مدرن اقتصادی تر از ویلای کلاسیک است؛ زیرا هزینه­‌های ساخت، نگهداری و تعمیر آن به صرفه است.
 • دوست­دار محیط زیست: سبک طراحی ویلای مدرن توجه بسیار زیادی در جلوگیری از هدر رفتن و بهره گیری از انرژی دارد. بهره گیری صحیح انرژی شامل ایجاد صحیح جریان هوا، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش مصرف انرژی برای روشنایی و غیره نیز می‌شود. به طور مثال در طراحی این بناها از پنجره­‌هایی در ابعاد مختلف استفاده می­‌شود؛ برای اینکه ضمن استفاده مفید از نور خورشید از گرم شدن و سرد شدن بیش از حد ویلا جلوگیری کند.
 • ساده و آرامش بخش: ما در دنیایی زندگی می­کنیم که روز به روز به پیچیدگی­های آن افزوده می­‌شود؛ اما در طراحی ویلا مدرن هیچ عنصر پیچیده­ای وجود ندارد. هرچیزی که در یک ویلای مدرن مشاهده می­کنید تنها جزو ضروریات و المان­های واجب یک خانه هستند.­ همین سادگی موجب می­‌شود ساکنین احساس آرامش بیشتری داشته باشند.
 • قابلیت گسترش ویلا­ی مدرن پس از ساخت آن: به برنامه توسعه هر ساختمانی که ساخته می­‌شود، باید توجه شود. جمعیت ساکنین در طول زمان افزایش پیدا کرده و فضاهای مورد نیاز در ویلا نیز افزایش پیدا می­کند. به دلیل این که طراحی ویلا­های مدرن دارای نقشه ساده و قابل دسترس می­باشند فضاها قابل پیش بینی هستند؛ این امکان به راحتی برای مالک فراهم است، تا با کمترین اثر بر روی فرم اصلی بنا، بناهایی در پیرامون ویلا اضافه کند.

محوطه سازی ویلای مدرن

بعد از طراحی فضاهای داخلی و توجه به الزامات و نیازهای یک ویلا، نوبت به طراحی محوطه‌ی باغ ویلا می‌رسد. باید توجه داشت هدف از طراحی باغ و ویلا، لذت بردن و استفاده راحت از فضای سبز و آب و هوای دل‌چسب آن جا است. به همین دلیل این فضا باید به گونه‌­ای طراحی شود که حداکثر کارایی و رضایت­مندی ساکنین را ممکن کند.

طراحی صحیح المان‌هایی همچون آب‌نما، استخر، آلاچیق، باربیکیو و … از مهم‌ترین بخش‌های طراحی Landscape یا چشم‌انداز ویلا است. در نظر گرفتن فضای سبز مناسب همراه با باغچه‌­های گل کاری شده و چیدمان درست درختان و انتخاب پوشش گیاهی متناسب با موقعیت جغرافیایی، تاثیر مهمی در زیبایی محوطه‌ی ویلا و تبدیل آن به یک مکان چشم نواز و فرح بخش دارد.

طراحی ویلا به سبک مدرن صرفاً منتهی به نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی نمی‌شود؛ محوطه سازی ویلا هم از این سبک پیروی می‌کند. لازم است یک تعریف ساده از محوطه سازی ویلا به سبک مدرن داشته باشیم.

به طور کلی محوطه سازی مدرن عبارت است از:" طراحی فضای سبز و شکل دادن به آن به نحوی که گیاهان و عناصر فضای سبز، مجموعه‌ای از عناصر طراحی مدرن را به نمایش بگذارند."

اگر به یک محوطه سازی مدرن نگاه کنید، خطوط منحنی و دایره‌ای و مورب و زاویه‌دار را کنار هم می­بینید؛ به طور مثال، آلاچیق‌های چوبی به شکل دایره و با سقف گنبدی نمادی از یک معماری مدرن برای فضای سبز محسوب می‌شود.

محوطه سازی به سبک مدرن شامل طراحی پوشش گیاهی، نورپردازی و حتی استفاده از مبلمان فضای باز می­‌شود و استفاده از آن­ها زیاده روی محسوب نمی­‌شود. در این نوع طراحی سعی می‌شود تمام عناصر به تعداد لازم و کافی به کار رود. در طراحی فضای سبز به سبک مدرن، یک نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شود و سپس سایر طراحی‌ها پیرامون نقطه کانونی انجام می­‌شود.

متداول‌ترین مصالح برای طراحی فضای سبز ویلاهای مدرن، چوب و سنگ است. مبلمان چوبی برای فضای باز، محوطه سازی با سنگ‌های تزئینی، ساخت آلاچیق چوبی، نرده‌های چوبی اطراف فضای سبز، نمونه‌ای از مصالح این طراحی محسوب می‌شوند.

در زندگی شلوغ و پر دغدغه امروزی شهرها، افراد به دنبال مکان‌­هایی هستند که بتوانند در کنار خانواده به تفریح بپردازند و برای مدتی از فضای شهری دور باشند؛ ویلاها این خواسته آن­ها را برطرف می­کند. در بین انواع طراحی‌­های ویلاها، معماری ویلاهای مدرن، مناسب‌ترین و پرطرفدار­ترین معماری­های امروز دنیاست.